Reč kvetov

01.05.2014 15:55

Jazykový kvet má podporovať ovládanie jazykov - "rečí".

Aj kvety však majú svoju reč. Aký je tvoj obľúbený kvet? 

 

Význam farieb kvetov
 

Biela – symbolizuje začiatok alebo koniec niečoho, nevinnosť a čistotu. Rozptyľuje zlo, túto farbu obľubujú nekompromisní ľudia. Vyjadruje vernosť.

biely kvet – je znakom nevinnosti a cudnosti


Červená – životná sila, vitalita, rozhodnosť, to vyjadruje červená farba. Dobíja energiu, priťahuje šťastie. Symbolizuje najvzácnejšiu tekutinu, ktorou je krv. Obľubujú ju ľudia impulzívni, ktorí svojim blízkym však vedia prejaviť nežnosť a lásku.

červený kvet – je synonymom vášne, lásky, slobody


Modrá – je to farba duše, predstavuje skrytú ochranu, túžbu, vernosť a dôveru.. Symbolizuje nekonečnosť a prázdnotu. Podporuje myslenie. Pôsobí studeno, ale energicky.

modrý kvet – hovorí o vašej dôvere, túžbe a čistote


Fialová – je to farba duchovnej sily, poskytuje spojenie s vyššími silami. Podporuje intuíciu a kreativitu.

fialový kvet – symbolizuje priateľstvo a vznešenosť, hodí sa pri slávnostných obradoch a na vyjadrenie úcty a obdivu.

 

Ružová – je farba lásky, priateľstva, harmónie.

Keď niekto dostane kyticu ružových kvetov, tak bude odmenený výrazom radosti a nevinnosti.

Oranžová – podporuje kreativitu, vyvoláva radosť a optimizmus.

Kyticou s oranžovými kvetmi dávate najavo dôveru a energiu s chuťou do života.

Žltá – pôsobí rozveseľujúco, je to symbol vysokej inteligencie a múdrosti. Ukľudňuje city a emócie. Je to teplá a jasná farba.

žltý kvet – znamená nový život, manželstvo, energiu, radosť, šťastie


Zelená – vplýva na city, posilňuje ego človeka a zlepšuje medziľudské vzťahy.

Zelenou kyticou nič nepokazíte a darujete s ňou optimizmus a životnú silu.

Hnedá – s hnedou sa páruje prirodzená múdrosť, ale aj pokušenie. Má vplyv na rozhodovanie.

Čierna – znamená veľa rôznych vecí. Je to symbol času, v západnej civilizácií značí smútok. Je to neutrálna farba, ktorá opticky zmenšuje a zdôrazňuje účinok žltej a červenej.

 

Reč kvetov

 

Naši predkovia verili, že aj kvety majú svoju dušu a svoju reč.

Hovoria farbami, vôňami vyjadrujú city, dokážu potešiť, či upokojiť...

 

Ruža

Je kráľovnou kvetov. Už starí Gréci ju považovali za symbol lásky. Podľa povesti bola ruža najskôr biela a zasvätená bola bohyni lásky - Afrodite. Tá sa však, bežiac za svojim milým Adonisom pichla o tŕň a jej krv sfarbila ružu na červeno. Odvtedy je vraj práve červená ruža symbolom vášnivej lásky a túžby.

Biela ruža zostala symbolom nevinnosti a čistoty.

Ruža je typicky ženský symbol a v duchovnej sfére je symbolom najvyššej dokonalosti, ale aj márnivosti a márnosti.

V Číne ju za dokonalú neuznávajú, lebo nevie umierať. Zostarne a oškaredie. Tam si cenia kvety čerešne, sakury, lebo i keď lupienky opadnú, zostávajú aj na zemi krásne.

 

Tulipán

Červené tulipány majú v podstate rovnaký symbolický význam ako ruže, môžu poslúžiť ako vyznanie lásky.

Pôvodne bol tulipán vyšľachtený v Číne. Odtiaľ sa rozšíril do Turecka a pred 400 rokmi priviezol jeho cibuľky francúzsky botanik Clusius do Holandska, kde ho považujú za národnú kvetinu, ktorá sa pestuje po celej krajine.

 

Ľalia

Ľalia je ideálnou kvetinou pre výnimočnú príležitosť. Vo svojich kvetoch a vôni odráža čistotu citov, nevinnosť a bezmedznú lásku.

Čerstvý kvet ľalie vraj aj chráni pred kúzlami lásky. Ľalia sa pestovala ako ochrana proti nepriateľským duchom, zlu, uhranutiu a nepozvaným návštevníkom.

Jej krásu obdivovali už egyptskí faraóni a práve ľaliami zdobili nevesty starí Gréci i Rimania. Pre Grékov bola ľalia symbolom materstva a plodnosti. Zasvätili ju bohyni Hére, manželke boha Dia a ochrankyni manželstva a materstva. Mnohí si však jej význam spájajú s Bibliou, kde symbolizuje čistotu a pre kresťanov sa spája s nepoškvrnenou pannou Máriou a inými sväticami. Vo Francúzsku sa ľalia stala kráľovskou kvetinou, nachádza sa v erbe rodu Anjouovcov a ľaliou nepohrdla ani Johanka z Arku.

 

Fialka

Drobná, nežná, ale pritom ju neprehliadnete vďaka jej jedinečnej vôni, ktorej sa nedá odolať. Je obrazom obojstranného rešpektu, úcty a vzájomnej pozornosti v manželstve.

Jej korene siahajú až do mýtickej minulosti ľudstva. Grécka bohyňa Afrodita si modrofialový kvietok obľúbila práve pre jeho omamnú vôňu, ktorá vraj vyvoláva veľké emócie. Pre Grékov bola fialka symbolom plodnosti, kresťania si ju zvolili za kvet, ktorý vyjadruje pokoru.

 

Narcis

Narcis, jeden z prvých jarných kvetov, je symbolom smrti a spánku, ale aj zmŕtvychvstania. Žltý kvet, pripomínajúci jarné prebúdzajúce sa slnko, je kvet symbolizujúci nenaplnenú lásku.

Z gréckej mytológie je známy príbeh o Narkissovi, krásnom, ale samoľúbom mladom mužovi, do ktorého sa zaľúbila lesná nymfa Echo. Echo, ktorá nemohla prehovoriť prvá, ale iba opakovať slová iných, sa snažila Narkissovi vyznať lásku, no ten si ju nevšímal, pretože mal oči len pre seba. Echo sa kvôli mladému krásavcovi utrápila a zostal z nej len hlas v horách. Narkissos však neušiel svojmu trestu. Raz zbadal svoj obraz v studničke a pohľad na vlastnú krásu ho uchvátil. Ako sa nakláňal nad studničkou, spadol do nej a utopil sa. Podľa mýtu sa jeho telo premenilo na narcis, ktorý patrí medzi prvé jarné kvety, preto väčšinou rastie sám, bez spoločnosti iných kvetov.

Je spätý s predstavou pominuteľnosti pre jeho krátke obdobie kvitnutia, ale aj pre svoj názov, ktorý znamená „s vetrom“ . V Číne je symbolom šťastného manželstva.

 

Margarétka

Vyslovuje jednoduché, ale vecné „milujem ťa“.

Tento jednoduchý lúčny, a predsa krásny kvietok symbolizuje húževnatosť, trpezlivosť, vytrvalosť a tichú radosť.

 

Slnečnica

Symbolizuje lojalitu, zbožňovanie, slnko a dušu. Vyjadruje veselosť, radosť a teplo. Je nositeľkou dobrých prianí. Hodí sa pre veselú osôbku, ktorá má rada teplo a prírodu.

 

Frézia

Omámi svojou nádhernou vôňou a farebnosťou. Vyjadruje nežnosť a nevinnosť.

 

Konvalinky

Tieto jemné kvietky symbolizujú návrat šťastia do života.

 

Pivónia

Pivónia je typicky ženský kvet, ktorý je nádherný, ale rýchlo opadne. V Japonsku bola svadobným kvetom znamenajúcim plodnosť.

 

Orchidea

Orchidea je jedinečný kvet pre výnimočných ľudí a nevšedné príležitosti má rovnakú symboliku ako nevinná konvalinka.

Orchidea už odnepamäti fascinovala ľudské pokolenia a medzi rastlinami zaujíma nevšedné miesto. Orchidey sú oproti iným kvetom naozaj výnimočné, vyvinuli sa ako posledné medzi rastlinami. Zvláštne tvary kvetov a tajomstvom zahalené zákonitosti vývoja prinútili ľudí, aby im pripísali výnimočné postavenie v ríši flóry.Papradie – úprimnosť

Gladiola – ušľachtilosť

Kosatec – viera, múdrosť, osud

Brečtan – priateľstvo a vernosť

Jazmín – pôvab a elegancia

 PRE ZÁBAVU

Aký jazyk ti odporúča smejko podľa tvojej obľúbenej farby?

03.05.2014 15:15
  Vyber si svoju obľúbenú farbu, odpovedz na otázku a dozvieš sa, aký jazyk by si sa podľa svojej farby mal učiť.
Celý článok

Reč kvetov

01.05.2014 15:55
Jazykový kvet má podporovať ovládanie jazykov - "rečí". Aj kvety však majú svoju reč. Aký je tvoj obľúbený kvet?    Význam farieb kvetov   Biela –...
Celý článok